I lördags blev det vinst i hemma derbyt mot Norrstrand för Div2, sen på söndagen drog Div1 till Stockholm och fick med sig 3 poäng hem mot Tyresö i en match som går till historien som halvchansernas match då de var oräkneliga. Ella Henningsson var namnet i båda matcherna.
Div2 matchen startade bra men efter en solklar hands där bollen studsade vidare till en egen Norrstrands spelare som kunde placera in bollen så var 0-1 ett faktum. Båda lagen skapade chanser men vi hade ett litet övertag i spelet. I minut 29 forcerar Izabella Asplund in kvitteringen.
I andra halvlek tar vi över mer och redan i minut 48 så är det Ella Henningsson som är framme och sätter in ledningsmålet 2-1. Det dröjer inte mer än 3 minuter så utökar vi till 3-1 genom Wilma Ellinge som sätter sitt första mål i Div2. Wilma har blivit uppflyttad till vår träningsgrupp som förser våra Div2 och Div3 lag med spelare inför denna säsongen. Vi var inne i en bra period i spelet och hade tryck framåt vilket resulterade i ytterligare ett mål från Ella Henningsson i minut 59. Det var en intensiv match med mycket löpning så trötta ben blev det mot slutet. Flera spelare gjorde sina första matcher för säsongen efter långdragna skador så det är härligt att ha dem tillbaka. Norrstrand fick in en boll till så slutresultatet blev 4-2.
Div1, Matchrapport: Tyresö – Hertzöga 0–1
Vi stod för en stark laginsats och tog en rättvis seger borta mot Tyresö efter ett sent avgörande av Ella Henningsson på en väl avvägd passning från Rebecca Johnsson.
Första halvlek präglades av vårt stora spelövertag där vi styrde matchbilden och skapade flera fina chanser. Trots trycket lyckades vi inte få in bollen innan paus. I den andra halvleken blev matchen jämnare, men vi fortsatte vara laget som skapade de farligaste möjligheterna. Vi visade tålamod, fortsatte jobba hårt och höll ihop spelet. Belöningen kom till slut när Ella Henningsson satte 1–0 i den 89:e minuten – ett mål som säkrade tre välförtjänta poäng efter en stabil och fokuserad insats från hela laget.
#hbkfamiljen