Idag gästas vi av Lillån från Örebro, ett lag som har siktet inställt på slutspel. Vi har som mål idag att störa motståndarna med kompakt försvarsspel och inte bjuda på några ytor i slottet framför Gry.
Taktiken lyckas matchen igenom och vi kan känna motståndarnas frustration att inga ytor uppstår. När vi sätter det defensiva uppstår även lägen framåt och trots att vi kommer i underläge med 0-2 har vi flera frilägen som vi kunde utnyttjat bättre.
Men i andra perioden sätter vi två mål, efter mönsteranfall och matchen är helt öppen vid ställningen 2-2.
Sista perioden blir också jämn, men tyvärr så missar vi våra lägen medans Lillån trycker dit sina. Förlust med 2-5 men stor eloge till hela laget som gör en kämpainsats och Gry i målet som ger lugn i försvarsspelet.
Nu tar vi julledigt från matcher i JAS och serien startar 15:e januari igen.
//Ledarna
Hertzöga DJ18