Ännu en tuff motståndare som kommer på besök, Västerås/Rönnby, denna lördag.
Matchen spelas i ett högt tempo och det är inte många sekunder och kvadratmeter man har på sig att ta beslut. Gästerna är några snäpp bättre än oss på de små ytorna, och när vi tappar bollen eller chanspassar så går det fort. Det är så den moderna innebandyn ser ut. Fart, fysisk och att ta snabba beslut. Efter den första perioden ligger vi under med 0-4 utan att egentligen vi spelar dåligt, men varje felbeslut blir målchans bakåt.
Andra perioden slutar 1-1 och är nog den bästa perioden vi presterat genom åren. Här visar vi vilken potential laget har när vi spelar tight och tar rätt beslut.
I sista perioden bjuder vi återigen på för många bolltapp och gästerna kan glida ifrån i målprotokollet. Gry och Jossan i målet får jobba hårt för lönen och gör det bra. Matchen slutar 2-9.
Överlag en bra match från oss och vi lär oss massor att möta lag som spelar på väldigt hög nivå.
//Ledarna
HBK DJ18