Fredagskväll och match i JAS-serien mot GS86 på hemmaplan.
Inför matchen lovar vi varandra att gå ut och jobba för varandra och att minska ytorna för GS86. Vi går ut och visar att i den här matchen vill vi vara med från början och vi vet av erfarenhet att det är viktigt att få första målet mot ett lag som GS86 och 4,43 in i matchen gör vi 1–0.
GS86 är ett skickligt lag med många snabba och tekniska spelare men vi visar att vi hänger med i deras tempo och det är målchanser åt båda håll. Dock är det GS86 som lyckas få in två mål innan 1: a perioden är slut.
Under pausen lovar vi varandra att gå in och vinna 50–50 bollarna vilket också leder till att vi kvitterar till 2–2 i början på 2: a perioden. Efter 2–2 målet får vi ett härligt go i gänget där vi peppar varandra på bänken och man känner att nu är vi på gång och 8 min in i perioden gör vi 3-2.
GS86 är duktiga och de har en del målchanser men Maja i mål står i vägen för en kvittering. Innan perioden är slut lyckas de dock kvittera till 3–3 som står sig perioden ut.
Så här långt in i matchen har vi följt vår matchplan att ligga nära GS-spelarna men i början på 3:e tappar vi koncentrationen och GS86 gör två snabba mål inom loppet av 13 sekunder vilket givetvis är olyckligt. Här visar dock laget på en härlig moral och styrka då vi fem minuter in i tredje gör 4–5.
Sista perioden blir ett ställningskrig med målchanser åt båda håll men trots att vi i slutet av matchen tar ut målvakten lyckas vi inte få in någon kvittering.
Vi gör en bra match där vi visar en lagmoral som tar oss in matchen trots de olycksbådande sekunderna i början på 3: perioden. Vi kämpar som ett lag och vi har matchen igenom en härligt go på bänken där tjejerna berömmer varandra för ett bra jobb ute.