Hej!
En härligt solig och frisk vinterdag med massor av snö på backen (och parkeringen) som man kan leka runt på! :-)
Det är just nu många krockar med andra vintersporter och det är inte helt lätt att få ihop ett fullt lag. Den här gången gick det dock ihop, men då var det istället två matcher på varandra så hela laget fick istället dubbla.
Vilket gäng, de körde 6 perioder i rad (två matcher) med högt tempo. Stort beröm till kämpatakterna som finns där i i hela laget.
I första matchen fanns orken där och de gav inte upp utan körde på och lyckades få till bitvis riktigt bra spel i slutet av matchen. Det var full fart ända in i kaklet kan man nog säga och en hel del kamper längs sargerna, stort beröm här till hur spelarna i Hertzöga tyglade sig bra.
Kort paus och in på plan igen. Laget orkade helt enkelt inte få upp tempot riktigt i andra matchen och siffrorna drog iväg något men samtliga spelare var riktigt duktiga på att bita ihop trots att de var slitna matchen igenom och ta matchen för vad det var, en bra genomkörare.
Också stort tack till föräldrarna som peppade spelarna från sidan av plan för de små sakerna, det hjälpte!
En härligt minnesvärd situation som får avsluta den här veckan är när en av spelarna i Dottevik obetänkt stoppade bollen med handen när det var två sekunder kvar av matchen. Det blev frislag och domaren pekade på utvisningsbänken.
Då kliver Olle och Alfred fram och påkallar domarens uppmärksamhet, "Men kom igen, låt honom spela, det är ju ändå bara två sekunder kvar av matchen!"
Mvh
Ledarna Hertzöga IP08