Match mot Hagfors
Idag åkte ett laddat f06 gäng i regnet till Hagfors. Ella, Lovisa, Nicole och Leontine förstärkte oss från 07-laget.
I första perioden kämpade vi men kom ingenstans. Maja höll tätt i kassen men spelet uteblev. 0-0.
Andra perioden laddade vi för revansch. Det var nära flera mål men Hagfors målvakt höll tätt och vi saknade flyt i spelet, passningarna landade inte rätt. Fortfarande 0-0.
Tredje perioden försöker vi få till ett spel men Hagfors fortsätter att störa. Efter 10 minuter åker Sara på 2 min utvisning efter slag. Ett mycket tveksamt beslut. Med tanke på att det varit många situationer som inte dömts tidigare under matchen. Hagfors lyckas då sätta 1-0. Det blir en nytändning och vi kämpar på. Men tyvärr fick vi ytterligare tveksamma dombeslut som påverkade spelet och Hagfors får in både 2-0 och 3-0 i slutminuterna.
Det var en konstig match. Svårt med passningar, svårt att få till spelet. Vi saknade helt flyt.
Den ena domare blåste väldigt sent i situationer vilket gjorde det svårt att förstå beslutet. Ellas klubba gick av i sista perioden och fick spela med lånad klubba. Tveksam utvisning, flera avblåsningar för att man knuffade men spelaren var bollförare. Alicia fick tillsägelse framför mål när hon ställde sig i vägen för en Hagforsspelare vid ett frislag, som i sin tur försökte störa Maja i målet.
Någon som också diskuterades i laget var målvakens klädsel- som inte var klassiska målvaktskläder utan en tjock hoodie. Vilket gjorde henne än större i målet.
Vi släpper denna match och laddar för nästa helg.
//Ledarna
HBK F-05/06