Vi avslutar denna intensiva matchhelg med hemmamatch mot KIBF, det fjärde derbyt för säsongen mot dem. Vår matchplan är lik den vi använde oss emot Åmål förra helgen. Backa hem och avvakta motståndarnas första drag. Återigen lyckas denna taktik ganska bra, och då vi ligger lågt i egen zon långa stunder, så blir vi kompakta framför Nathalie i målet.
När vi vinner bollen är det dock ganska långt till anfallszon, och vi har inte så många avslut i första perioden som slutar 0-1 till gästerna.
I andra perioden flyttar vi fram något, och då skapar vi mer avslut framåt, men det är två duktiga målvakter på planen idag, så bollen vill inte gå in i mål för oss.
Karlstads kan gå fram till en 3-0 ledning inför sista perioden, men vi fortsätter jobba hårt, och vi har många lägen idag som kunnat resultera i mål.
Karlstad är duktiga att hitta varandra på små ytor, och vi tappar bort dem några gånger i sista perioden och matchen slutar med förlust 0-5.
Trots resultatet är vi ledare nöjda med hur tjejerna jobbar för varandra, och hur bra våra 07:or, Ella W, Ella H, Nicole och Julia smälter in i laget!
Vi jobbar vidare, men nu tar vi först lite lugnare träningar under sportlovsveckan, och spelledigt nästa helg, det är vi alla värda!
//Ledarna
HBK F-05/06